You are here

Automobilio kėbulo priešas – duobės

  • Kelyje
    Kelyje
  • Automobilio pakaba
    Automobilio pakaba

REKLAMA

Vienas didžiausių kiekvieno automobilio priešų yra duobės. Itin skaudžiai jos atsiliepia nepatyrusiems, didelių vairavimo įgūdžių neturintiems žmonėms, kuriems staiga pastebėjus kelio nelygumą sunku staigiai ir saugiai išvengti duobės. Taip pat ši problema Lietuvoje tampa aktuali ir pavasariais, kai po žiemos keliai būna nusėti naujomis žaizdomis. Dėl atlydžio išplaunamos didžiulės duobės – išvengti jų visų yra sudėtinga net ir patiems geriausiems vairuotojams. Kaip išvengti automobilio remonto ir į ką kreiptis, jei nepastebėję įvažiavote į duobę?

Kas yra kėbulas?

Kiekvienas lengvasis automobilis turi laikančią konstrukciją – kėbulą. Kėbulą sudaro: pagrindas, priekinė dalis, taip pat kėbulas turi užpakalinę sienelę, bagažinę, šonus bei lubas. Dažniausiai kėbulas yra gaminamas iš lakštinio plieno, o standumą užtikrina briaunos. Kėbulas – tai korpusas, prie kurio pritvirtinamos automobilio durys. Durų skaičius priklauso nuo kėbulo tipo. Pavyzdžiui, sedanas, universalas dažniausiai būna keturių durų, hečbekas – keturių arba dviejų, o kupė – dviejų durų.

Automobilio kėbulo dalys: slenksčiai, arkos, sparnai, bamperiai, durelės, grotelės, rėmai, sutvirtinimai, variklio apsaugos, posparniai, kapotai ir kitos. Tai – dalys, montuojamos automobilio išorėje ir yra labiau matomos nei vidiniai automobilio komponentai.

Dėmesingas vairavimas = apsaugotas kėbulas

Jeigu norite išvengti nuostolių, kai tam tikros kėbulo dalys turi būti pakeistos ir tai atsieina nuo 50 iki 5000 eurų, vairuokite atsargiau. Netvarkingi, duobėti keliai yra ne lenktynių trasa, o atvirkščiai – ramaus ir lėto važiavimo, kantrybės reikalaujanti kelio atkarpa.

Dažniausiai skubantys vairuotojai prasikerta padangą – ji kainuoja keliasdešimt eurų. Tačiau, jei smūgis, įvažiavus į duobę, bus stipresnis – galite pažeisti ne tik padangą, bet ir ratlankį, pakabos elementus ar net patį kėbulą.

Automobilio pakaba

Rečiau reikia keisti buferius, dugno apsaugos detales, degalų baką, nuo smūgio išsiskleidusias oro pagalves. Tokiais atvejais remontas gali kainuoti keliskart daugiau.

Ypatingai atidžiai patariama vairuoti tamsiuoju paros metu, kai yra prastas matomumas ir sunku įvertinti duobės gylį – jas dažnai užpildo lietaus vanduo. Nesukelkite avaringų situacijų: jei ketinate išvengti duobės, prieš pasukdami į šoną ar įvažiuodami į priešpriešinę juostą, būtinai žvilgtelėkite į veidrodėlį. Jūsų automobilio kėbulo dalys arba jų remontas kainuos mažiau nei kelių automobilių remonto išlaidos.

Viena dažniausiai daromų klaidų – staigus automobilio stabdymas prieš pat duobę. Jei duobę pastebėjote per vėlai ir matote, kad smūgio neišvengsite, stabdį geriau yra atleisti, nes tada ratai galės laisvai suktis. Kitu atveju, smūgis pažeis padangą, ratlankį, pakabos elementus ir ABS sistemą. Tokiu atveju remontas gali būti itin brangus.

Sprendimo būdai

Jei Jums tenka dažnai važinėti duobėtais keliais, tačiau rimtų kėbulo dalių pažeidimo nepastebėjote – rekomenduojama automobilį patikėti specialistams, kurie profilaktiškai patikrins pakabą, ratų suvedimą ir geometriją. Tai padaryti yra svarbu – suprastėjus ratų geometrijai, greičiau dėvisi padangos, vairas yra traukiamas į šoną, pasikeičia jo centravimas. Taip pat reikėtų sureguliuoti ratų suvedimą – nesureguliuoti ratų kampai turi įtakos automobilio judėjimui, didesniam degalų sunaudojimui, taip pat automobilis yra prasčiau valdomas, kelyje jis slysta į šoną.

Patyrus rimtų nuostolių dėl duobių kelyje, kreipkitės į kasko draudimą. Jei tokio neturite – apie įvykį galite pranešti vairuotojų civilinės atsakomybės draudimui.

Jei įvažiavote į duobę ir patyrėte nuostolių – neskubėkite nuvažiuoti. Apsižvalgykite, ar kelyje buvo kelio ženklas, įspėjantis apie netvarkingą kelio ruožą. Jei ženklo nebuvo, Jūs nepažeidėte Kelių eismo taisyklių, o sugadintos automobilio kėbulo dalys – ne Jūsų, o savivaldybės atsakomybė. Kreipkitės į policiją, kur Jums išduos pažymą – pareikalausite atlyginti nuostolius. Nufotografuokite patirtą automobilio žalą – po kelių dienų nuostolis turėtų būti atlygintas.

Kategorijos: