You are here

Degalų sąnaudų mažinimas: 10 punktų, padėsiančių važiuoti ekonomiškiau

  • Degalų sąnaudos
    Degalų sąnaudos
  • Degalų sąnaudos
    Degalų sąnaudos
  • Degalų sąnaudos
    Degalų sąnaudos
  • Degalų sąnaudos
    Degalų sąnaudos

Kai kurie vairuotojai skundžiasi didelėmis savo automobilių degalų sąnaudomis. Ypač daug pasipiktinusių dėl to, kad gamintojų deklaruojamų sąnaudų realiomis sąlygomis pasiekti beveik neįmanoma. Tačiau degalų sąnaudos priklauso ne tik nuo automobilio, bet ir nuo vairuotojo įpročių.

Degalų sąnaudos

Lankomiausia šalies transporto prekybos platforma Autoplius.lt pateikia 10 punktų, kurie padės sumažinti vidutines degalų sąnaudas. Ir nesvarbu, ar jos matuojamos litrais, ar kilovatvalandėmis šimtui kilometrų, fizikos dėsniai visoms transporto priemonėms galioja vienodai.

1. Nevežkite nereikalingo svorio

Peržiūrėkite, ką vežiojatės bagažinėje. Kartais žmonės vežiojasi daiktus, kurių jiems reikia tik kartą per metus. Taip pat, didžiąją laiko dalį važinėjant mieste degalinėse verta pildyti apie pusę bako degalų. Kai kuriais atvejais taip galima atsikratyti iki pusšimčio kilogramų kasdien nereikalingo svorio.

Taip pat nuimkite nereikalingus išorės aksesuarus. Jeigu stogo bagažinės laikikliais naudojatės tik kelis kartus per sezoną, rekomenduojama palikti juos sandėliuke ar garaže. Taip užmiestyje pagerinsite ir akustinį komfortą, ir degalų sąnaudas.

2. Venkite staigios akceleracijos ir stabdymo

Viena paprastesnių taisyklių, norint kelyje taupyti degalus – įsivaizduoti, kad reikia kuo mažiau spausti ir akceleratorių, ir stabdį. Stenkitės žiūrėti į toliau nei prieš jus esantis automobilis ir atitinkamai planuoti savo veiksmus. Matydami, kad prieš jus užsidegė raudonas šviesoforo signalas, mažinkite greitį iš anksto bent atleisdami akceleratoriaus pedalą – gali būti, kad lėčiau važiuodami neturėsite pilnai sustoti, o užsidegus žaliai šviesai jūsų automobilis ir toliau judės iš inercijos.

3. Naudokite pastovaus greičio palaikymo sistemą

Autoplius.lt duomenimis, pastovaus greičio palaikymo sistema sutinkama dažname kelių ar net 10 metų senumo automobilyje. Tačiau kai kurie vairuotojai šios sistemos nenaudoja – yra tokių, kurie net nežino, kad tokia įranga automobilyje yra arba kaip ja naudotis. Kai kurie vairuotojai to nenaudoja, nes nori visada valdyti automobilio greitį. Žmogus nepajėgus taip tiksliai išlaikyti automobilio greičio, kaip ši populiari technologija, o kelionėse iš sostinės į pajūrį autopiloto funkcija gali padėti sutaupyti kelis litrus degalų.

4. Laikykitės saugaus atstumo

Viena iš svarbiausių saugaus eismo bei ekonomiško vairavimo užduočių – laikytis saugaus atstumo. Pasilikdami didesnį tarpą iki kito eismo dalyvio sumažinsite pavojingų situacijų tikimybę bei galėsite tiksliau planuoti savo veiksmus. Autoplius.lt pataria išlaikyti bent 20 – 30 metrų tarpą iki kito ta pačia kryptimi judančio automobilio. Taip turėsite daugiau laiko staigiam stabdymui ar kliūties apvažiavimui. Paprasčiausiai, anksčiau pastebėsite situaciją ir turėsite laiko veiksmams įvertinti. Šis atstumas užmiestyje turėtų būti dar didesnis.

5. Raskite savo automobilio optimalų greitį

Pagal Lietuvoje galiojančias kelių eismo taisykles šalies autostradose šiltuoju metu sezonu leidžiama važiuoti maksimaliu 130 km/val. greičiu. Tačiau toks tempas kai kuriems automobiliams gali būti pernelyg varginantis. Tai ypač liečia benzininius automobilius su silpnais, mažo darbinio tūrio varikliais. Optimalus dažno automobilio važiavimo greitis yra tarp 95 – 105 km/val., todėl reikėtų atkreipti dėmesį į momentinių degalų sąnaudų parodymus. Važiuodami 130 km/val. greičiu sudeginsite keliais litrais daugiau degalų nei važiuodami optimaliu greičiu. Taip yra dėl kvadratinės greičio ir oro pasipriešinimo priklausomybės – greičiui padidėjus 2 kartus, oro pasipriešinimas, pagal fizikos dėsnius, padidėja net 4 kartus.

Degalų sąnaudos

6. Tikrinkite padangų slėgį

Atidarius dažno automobilio vairuotojo pusės dureles ant kėbulo esančioje lentelėje nurodyta, kokiomis padangomis automobilis turėtų būti apautas ir koks turėtų būti padangų slėgis. Važiuodami su nepakankamai pripūstomis padangomis išnaudosite daugiau degalų, o taip tai skatins padangų šonų greitesnį susidėvėjimą. Tačiau svarbu ir nepripūsti padangų per daug – taip gali nudilti padangų vidurinė dalis.

7. Rinkitės mažesnį riedėjimo pasipriešinimą turinčias padangas

Visų naujų padangų etiketėse nurodyti triukšmo, stabdymo ant šlapio asfalto bei riedėjimo pasipriešinimo reitingai. Mažą riedėjimo pasipriešinimą turinčios padangos degalų sąnaudas gali sumažinti apie 5 proc.

Autoplius.lt rekomenduoja atkreipti dėmesį į ratlankių bei padangų dydį. Kuo didesni automobilio ratlankiai, tuo (tikėtina) jie bus sunkesni. Negana to, toliau nuo rato ašies esanti rotacinė masė reikalaus didesnio galingumo jai pasukti. Silpni automobiliai su per dideliais ratlankiais gali suvartoti apie 10 proc. daugiau degalų. Tačiau pirmiausiai reikėtų rinktis tokius ratlankius su padangomis, kokie, anot gamintojų, tinkami konkretiems automobilių modeliams.

8. Nenaudokite oro kondicionieriaus veltui

Dažname automobilyje esančiam oro kondicionieriui veikti reikalinga energija. Nenaudodami oro kondicionieriaus tada, kai automobilio vidaus klimatas yra tinkamas galite sumažinti degalų sąnaudas. Kai kuriais atvejais, oro kondicionieriaus naudojimas sąnaudas gali padidinti maždaug vienu litru šimtui kilometrų.

9. Prižiūrėkite automobilio techninę būklę

Ūžiantys, sunkiau besisukantys ratų guoliai arba stringančios stabdžių apkabos (suportai) gali reikalauti didesnės galios automobiliui išjudinti, o dėl to gali didėti degalų sąnaudos. Autoplius.lt rekomenduoja bent kartą per metus atlikti svarbiausių automobilio techninių mazgų patikrą. Kai kurių transporto priemonių stabdžių sistemos (arba rankinio stabdžio sistema) būna tokia pasenusi, kad šie lėtėja riedėdami net stačia nuokalne. Apsinešę oro bei degalų filtrai taip pat gali daryti įtaką automobilio apetitui degalams.

10. Planuokite maršrutus

Jeigu neskubate važiuoti į kitą miesto galą, darykite tai ne spūsties metu. Verta kai kuriuos ne pirmojo svarbumo maršrutus planuoti ir į miestą važiuoti tik tada, kai vienu išvykimu aplankysite kelis taškus.

Kategorijos: 
Paslaugos: