You are here

Laukiamiausias autosporto renginys – naujose teritorijose vyksiantis Dakaro ralis

  • Dakaro ralis/Ryčio Šeškaičio nuotrauka
    Dakaro ralis/Ryčio Šeškaičio nuotrauka

Lygiai vienuolika metų trukusi Dakaro ralio era Pietų Amerikos teritorijoje baigėsi - artėjančio ralio dalyviai pirmą kartą startuos ir finišuos Artimuosiuose Rytuose, Saudo Arabijoje. Šio prestižinio renginio organizatoriai sudarė su Saudo Arabijos vadovais penkerių metų sutartį, kuri ne tik leis lenktynininkams mėgautis smėlingomis Saudo Arabijos dykumų kopomis, tačiau taip pat Dakaro raliui užtikrins ir stabilų finansavimą, kuris iki tol buvo gana rimta problema.

Artimųjų Rytų regiono valstybių progresas paskutinįjį dešimtmetį pritraukė didelį skaičių investicijų ir šio renginio organizavimas Saudo Arabijoje yra puikus to pavyzdys. Renginio organizatoriai jau pateikė oficialų lenktynių maršrutą, kurio ilgis bus daugiau nei 9000 kilometrų, iš kurių 6000 kilometrų bus greičio ruožai. Šis skaičius yra beveik du kartus didesnis lyginant su praėjusių metų lenktynėmis, kuriose distancija siekė kiek daugiau nei 5000 kilometrų, o bendras greičio ruožų ilgis buvo 2954 kilometrai.

2020 metų Dakaro ralio startas yra numatytas sausio 5-ąją dieną antrajame pagal dydį Saudo Arabijos mieste Džedoje, kuriame gyvena per tris milijonus gyventojų. Džedos miestas yra populiarus turistinis objektas, kuris taip pat yra tarpinė musulmonų piligrimų stotelė kelionėje šventosios Mekos link.

Pirmieji ralio etapai bus WRC lenktynių tipo, tačiau po to seks ilgi ir smėlingi dykumų trasų etapai.

Lenktynininkai turės įveikti vieną didžiausių dykumų pasaulyje - Rub al Chalis, kurios teritorija siekia net 650 000 kvadratinių kilometrų. Pasak organizatorių pranešimų, šioje trasoje bus galima išvysti ir labai pavojingų kopų, kurių aukštis gali siekti net iki 250 metrų. Ši nauja lenktynių trasa gali būti pražūtinga lenktynių naujokams, nes ir profesionalūs kopų „ekspertai“ turės puikius šansus sugadinti techniką leisdamiesi nuo stačių kopų keterų.

Nauja lenktynių vieta reiškia ir naujus logistinius išbandymus. Techniką dabar reikės plukdyti į visiškai priešingą pasaulio pusę - Artimuosius Rytus. Komandoms reikės pasirūpinti ir kitais formalumais, juk Saudo Arabijoje galioja kitokie įstatymai. Čia nebus galima švęsti pergalės su alkoholiniais gėrimais. Įdomu, kad vidutinės temperatūros Saudo Arabijoje ir Peru skiriasi, o dėl to pilotams teks ištverti ir labiau grėsmingus dykumų karščius. Keista, tačiau šiaurinėje dalyje temperatūra gali nukristi taip žemai, kad pilotai gali susidurti ir su sniegu! Vis dėlto galima išskirti ir vieną akivaizdų privalumą, kurį pajus Dakaro ralio entuziastai Lietuvoje - Saudo Arabijos laiko zona yra labai panaši, skirtumas viso labo viena valanda. Vadinasi, lietuvių pasirodymą 2020-ųjų metų Dakaro ralyje bus galima sekti mums beveik įprastu laiku.

Dakaro ralio entuziastai, norintys pamatyti visus įvykius iš arti, nuvykti į Saudo Arabiją galės žymiai pigiau ir paprasčiau, kadangi skrydis bus trumpesnis ir tuo pačiu pigesnis. Dabar kelionė iš Vilniaus į Saudo Arabijos sostinę Riadą su dviem persėdimais kainuoja vos 339 €, o kelionė į Peru sostinę Limą kainuoja kiek daugiau nei 600 €. Neoficialių šaltinių duomenimis, pragyvenimas Saudo Arabijoje yra mažiau nei 10% brangesnis nei Lietuvoje, todėl kelionė neturėtų būti brangesnė, negu buvo į Peru sostinę Limą.

2020 metų Dakaro ralyje planuoja dalyvauti Benediktas Vanagas, Antanas Juknevičius, Vaidotas Žala. Taip pat tikėtina, kad prie automobilių vairo pasirodys ir daugiau lietuvių - Edvinas Juškauskas bei Gintas Petrus.

Motociklininkų įskaitoje turėtų startuoti Arūnas Gelažnikas, tačiau šiemet neišvysime Balio Bardausko, kuris praėjusiame Dakare patyrė sudėtingą traumą.

Automobilių sporto entuziastams šis renginys yra bene laukiamiausias žiemos metu, o tą puikiai atspindi ir lažybų bendrovės, kurios kasmet siūlo įvairiausius statymus lenktynių metu. Betsafe premijos kodas yra puikus būdas pradėti lažintis dėl autosporto varžybų baigčių. Tarp jų įprastai būna spėjimas, kuris lietuvis pasirodys geriau automobilių įskaitoje ir ralio nugalėtojo statymai.