You are here

Svarbiausi patarimai, kaip įkrauti automobilio akumuliatorių

  • Akumuliatorias įkrovimas
    Akumuliatorias įkrovimas

Žiema – kupina iššūkių vairuotojams. Sudėtingos oro ir kelio sąlygos, automobilio paruošimas važiavimui, į kurį įeina langų valymas, užšalusių spynelių tirpdymas ir kiti ne patys maloniausi rytiniai užsiėmimai, sukelia nemažai rūpesčių. Šaltasis laikotarpis ypač negailestingas vienam transporto priemonių komponentui – akumuliatoriui. Dėl šios detalės automobilio žiemos rytais užvesti negali išties nemenka dalis vairuojančiųjų. Tiesa, automobilis dėl išsikrovusio akumuliatoriaus gali neužsivesti ir kitais metų laikais.

 

Neskubėkite įsigyti naujo

Jeigu Jūsų bagažinėje, kaip tyčia, nesimėto akumuliatoriaus pakrovėjas arba jis yra išsikrovęs, teks ieškoti kitų sprendimo būdų – galbūt kaimynas ar prašalaitis galėtų padėti bėdoje. Tačiau yra ir kita medalio pusė: nemaža dalis vairuotojų neturi pakankamai žinių apie akumuliatoriaus veikimą ir tai, kaip reikėtų jį taisyklingai pakrauti. Atsidūrę šioje nemalonioje padėtyje, kai kurie skuba pirkti naują akumuliatorių, nors senąjį, ko gero, pakaktų tiesiog įkrauti. Įprastai, jeigu akumuliatorius reguliariai tikrinamas ir prižiūrimas, jis turėtų būti tinkamas naudoti apie penketą metų. Šio komponento priežiūros ypatumams vertėtų skirti atskirą straipsnį, tačiau šįkart apsistosime ties akumuliatoriaus įkrovimu.

 

Nuo ko pradėti?

Pirmiausia, neįmanoma pasakyti, ar akumuliatorius yra visiškai išsikrovęs ir ar jį dar galima „pabudinti“ sujungiant su kitos transporto priemonės akumuliatoriumi. Po šio testo žinosite, ar laikinai galėtų padėti ir akumuliatoriaus pakrovėjas. Kad galėtumėte tai patikrinti, reikės užvedimo laidų (liaudyje dar vadinamų „krokodilais“) ir kito automobilio. Užvedimui skirti laidai turėtų būti kokybiški, nes kitu atveju prarasite nemažai energijos. Jeigu viską atlikote teisingai, tačiau Jūsų automobilis vis tiek neužsikuria, į darbą teks važiuoti viešuoju transportu, o akumuliatorių – pilnai įkrauti. 

 

Laikas – Jūsų priešas

Atminkite – jei akumuliatorius yra visiškai išsikrovęs, jo jokiu būdu negalima krauti neišimto iš transporto priemonės. Be to, kuo ilgiau akumuliatorius liks neįkrautas, tuo didesnė tikimybė, kad jis bus nepataisomai pažeistas ir detalės nebepavyks įkrauti. To priežastis – sulfatizacija, kurios metu susidarantys netirpūs sulfatų kristalai drastiškai sumažina akumuliatoriaus plokštelių talpą. Tokiu atveju nepadės net ir galingiausias akumuliatoriaus pakrovėjas ar kitos priemonės.

 

Nekraukite kur papuola

Pilnai įkrauti akumuliatorių užtruks apie 20 valandų. Jeigu krovimas bus atliekamas vėsioje patalpoje ar, pačiu blogiausiu atveju, lauke, reikės dar daugiau laiko. Dėl šios priežasties rekomenduojama krauti maždaug kambario temperatūroje. Tačiau tai nereiškia, kad akumuliatorių krauti galite tiesiog namuose, mat krovimo metu išsiskiria kenksmingos vandenilio ir deguonies dujos, kurios, susidarius palankioms sąlygoms, gali sukelti net sprogimą. Labiausiai tiks garažas, sandėlis ar kita panašaus pobūdžio patalpa. Patartina akumuliatoriaus nelaikyti ant cemento, metalinių paviršių – verčiau krovimo metu padėti jį medinio ar kito šilto paviršiaus.

 

Nei per daug, nei per mažai

Tiek pilnai neįkrautas, tiek perkrautas akumuliatorius ilgainiui praras savo funkcines savybes ir ims veikti prasčiau. Tam labai didelę įtaką turi akumuliatoriaus pakrovėjas, kuris tiekia nuolatinę srovę. Dar viena neretai padaroma klaida – blogai sujungiami krovimo laidai. Teigiamu ženklu pažymėtą gnybtą reikia prijungti prie teigiamo akumuliatoriaus poliaus ir atvirkščiai – neigiamą prie neigiamo. Be to, prieš atliekant krovimą polius reikėtų švariai nuvalyti.

 

Kroviklių ypatumai

Pagrindinės kroviklių rūšys yra dvi: jie skirstomi į mechaninius ir automatinius. Kad galėtumėte tinkamai pakrauti akumuliatorių, kroviklis turėtų pasižymėti pakankama galia. Idealu, jeigu jis turi ir savaiminio išsijungimo funkciją. Didžiausias mechaninių kroviklių trūkumas yra tas, jog juos nustatyti ir prižiūrėti krovimo procesą reikės patiems. Pravartu pasidomėti ir akumuliatoriui leistinos srovės įtampa – ją žinodami galėsite saugiai krauti akumuliatorių.

Jeigu akumuliatoriaus pakrovėjas nėra automatinis, rekomenduojama nustatyti srovės įtampą, tolygią vienai dešimtajai bendros akumuliatoriaus talpos, kad krovimas būtų saugus. Tiesa, kai kurių gamintojų akumuliatoriai priima net iki 30 proc. talpos srovę, tačiau jei nesate tikri, verčiau rinkitės saugesnį variantą – pernelyg greitas krovimas gali pakenkti šiai automobilio daliai. Nepamirškite, kad kraudami esant žemai aplinkos temperatūrai turėtumėte nustatyti šiek tiek didesnę srovės įtampą, nes kitu atveju procesas vyks lėčiau.

Automatiniai krovikliai yra patogiausi, o jais naudotis žymiai paprasčiau gali ir mažiau patyrę vairuotojai. Tokie krovikliai patys išsijungia, kai krovimas baigiasi, o krovimo eigos tikrinti nereikia. Taip pat jie geba nustatyti reikiamą srovės įtampą, o įmantresni netgi turi temperatūros daviklius, kurie, įvertindami aplinkos temperatūrą, atitinkamai parenka srovę. Automatinis akumuliatoriaus pakrovėjas gerokai palengvins įkrovimą ir sumažins klaidų tikimybę.

 

Krovimo pradžiamokslis

Trumpai apžvelgsime krovimo eigą ir išskirsime kiekvieną būtiną atlikti žingsnį.

  • Apžiūrėkite krovimo laidus ir įvertinkite jų būklę.

  • Išjunkite visus elektroninius prietaisus, lempas ir automobilį palikite nustatę neutralią pavarą.

  • Atidarykite variklio dangtį ir raskite akumuliatorių.

  • Mūvėdami guminėmis darbo pirštinėmis (guma nelaidi elektros srovei), prijunkite į kroviklį įtvirtintus laidus: pirmiausia prijungiami raudoni laidai, skirti teigiamiems akumuliatoriaus poliams, o tuomet juodi – neigiamiems.

  • Nustatykite kroviklio parametrus ir pradėkite krovimą.

  • Po kelių minučių pamėginkite užvesti variklį. Jei jis užsikurs, akumuliatoriaus pakrovėjas turėtų būti atjungtas atvirkštine seka. Pirmiau nuimkite žnybtus nuo neigiamų polių.

  • Laikykite variklį užvestą bent dvidešimt minučių, kad akumuliatorius galėtų pasikrauti, nes kitu atveju šį procesą gali tekti kartoti.

Akumuliatoriaus įkrovimas nesukels rūpesčių, jeigu žinosite keletą pagrindinių taisyklių. Svarbiausia elgtis atsakingai ir nepamiršti, kad jei kažkuris iš žingsnių bus atliktas netinkamai, kils rimtas pavojus. Naudokite tik geros būklės, kokybiškas krovimui skirtas priemones ir reguliariai stebėkite akumuliatoriaus būklę – taip išvengsite skuboto rytinio krovimo gerokai lengviau.

Susijusios įmonės: Akumuliatoriai

Adresas: 
Kauno g. 30A/61B, LT-03202 Vilnius
Telefonas: 
+370 5 2330234
Faksas: 
+370 5 2336543
el. paštas: 
Akumuliatorių spektras, UAB
Įmonės kodas: 
125330494
PVM kodas: 
LT253304917
Adresas: 
Raudondvario pl. 116, LT-47178 Kaunas
Telefonas: 
+370 37 361881
Faksas: 
+370 37 363369
el. paštas: 
Auviras, UAB
Įmonės kodas: 
133937622
PVM kodas: 
LT339376219
Kategorijos: 
Paslaugos: