You are here

Saugus vairaimas - ką privalu atlikti prieš pradedant važiavimą

  • Kelionė
    Kelionė
  • Automobilio salonas
    Automobilio salonas
  • Automobilio salonas
    Automobilio salonas

Tinkamas pasiruošimas vairuoti yra svarbi saugos sąlyga, tačiau kai kurie vairuotojai, prieš pradėdami važiuoti, praleidžia daug svarbių veiksmų. Kai taupant laiką nesureguliuojama automobilio sėdynė ar veidrodėliai, tai gali padidinti avarijos riziką ir turėti įtakos vairuotojo sužalojimo laipsniui, jei įvyktų avarija.

Tinkamai nepasiruošus vairavimui, sunku bus kalbėti ir apie saugų vairavimą. Tačiau vairuotojai dažnai nepaiso tokių veiksmų, kaip teisingos galvos atramos padėties ar veidrodėlių nustatymo svarbos. „Renault“ saugaus vairavimo mokyklos treneriai atkreipia dėmesį į tai, ką reikia atsiminti. 

Transporto priemonės techninė būklė

Visų pirma, jei ruošiamasi ilgesnei kelionei, dar prieš sėdant prie vairo, verta patikrinti transporto priemonės techninę būklę, įskaitant: padangas bei valytuvus, žibintų veikimą, plovimo skysčio kiekį talpykloje. Net reguliariai techniškai aptarnaujamame automobilyje verta dažnai stebėti stabdžių ir aušinimo skysčio, taip pat variklio alyvos lygį. 

Vairuotojo sėdynė

Prieš pradėdamas kelionę, vairuotojas visada turi įsitikinti, ar tinkamai nustatyta jo automobilio sėdynė. 

Padėtis prie vairo tiesiogiai veikia važiavimo saugumo lygį - todėl sėdynę reikia sureguliuoti taip, kad būtų galima laisvai valdyti vairą, spausti sankabos, stabdžių ir akseleratoriaus pedalus. Turi būti užtikrintas geriausias matomumas - šiuo atveju, be kita ko, reikšmės turi sėdynės aukščio reguliavimas. 

Automobilio salonas

„Dažna klaida yra sėdėjimas per arti vairo, taip pat per toli nuo jo. Optimalus sėdynės sureguliavimas leidžia vairuotojui laisvai, nesulenkiant kelių, iki galo nuspausti sankabos pedalą ir abiem rankomis laikyti vairą. Sėdynės atlošas turi būti nustatytas kuo vertikaliau, o pečiai tvirtai prie jo prigludę, nes tiek automobilio pojūtis, tiek reakcijos greitis didžiąja dalimi priklauso nuo maksimalios vairuotojo integracijos su sėdyne“ - sako vyriausiasis vadovas Adamas Knietovskis, „Renault“ saugaus vairavimo mokyklos direktorius.

Galvos atrama

Daugelis žmonių nekreipia reikiamo dėmesio į galvos atramos padėtį, kuri susidūrimo metu - ypač smūgio iš galo atveju - vaidina pagrindinį vaidmenį saugant kaklą ir stuburą. Kaip patikrinti, ar galvos atrama yra nustatyta teisingai? Reikia įsitikinti, kad jos centras yra ausų lygyje arba jos viršus yra sulig viršugalviu, ar net šiek tiek aukščiau. Galvos atrama turi būti kuo arčiau galvos. Kai atlošas yra nustatytas beveik vertikaliai, galvos atrama natūraliai bus arčiau galvos. 

Veidrodėliai

Sureguliavęs sėdynę ir galvos atramą, vairuotojas turi nustatyti veidrodėlius. 

„Galinio vaizdo veidrodėlyje turėtume matyti kuo daugiau erdvės už galinio lango. Be to, kai ant galinės sėdynės nėra keleivių, galime nuleisti galinių sėdynių galvos atlošus, kad būtų kuo geresnis matomumas. Jei teisingai nustatėme šoninius veidrodėlius, juose galime matyti nedidelę mūsų transporto priemonės dalį (pvz., galinių durų rankeną) ir kiek įmanoma daugiau erdvės už mūsų transporto priemonės. Tai leidžia sumažinti akląsias vietas, išlaikant atskaitos tašką kitų transporto priemonių atžvilgiu, kas turi reikšmės atsižvelgiant į atstumo iškraipymą, kuris pasireiškia daugumoje veidrodėlių“ - aiškina „Renault“ saugaus vairavimo mokyklos treneriai.

Saugos diržai 

Sureguliavus sėdynę, vairą ir veidrodėlius, prisegami saugos diržai. Šiais laikais šis veiksmas atrodo įprastas ir lengvas, tačiau tinkamas jų prisegimas dažnai lemia, kiek padidinamas vairavimo saugos lygis. 

Diržus reikia prisegti kuo arčiau kūno - per juosmenį ir krūtinę. Diržai neturi būti susukti, taip pat turi būti sureguliuotas jų aukštis. Saugos diržus reikia priveržti tiek, kad vairuotojas bei keleiviai kuo labiau priglustų prie sėdynės.  

Tinkamai prisisegus saugos diržus, užtikrinamos daug didesnės galimybės nenukentėti susidūrimo metu, nes jie skirti pasiimti dalį keliaujančių žmonių kinetinės energijos, taip pat, veikdami kartu su oro pagalvių sistemomis, saugos diržai apsaugo nuo nekontroliuojamo žmonių judėjimo salone. Saugos diržai taip pat vaidina didžiulį vaidmenį vairuojant, nes tai yra vienas iš elementų, stabilizuojančių padėtį sėdynėje, ypač avarinėse situacijose. 

Automobilio salonas

Būtina atminti ir tai, kad gale sėdintys keleiviai taip pat privalo segėti saugos diržus, nes avarijos atveju jie gali „skristi" į priekį, taip sužalodami ar net užmušdami priekyje sėdintį vairuotoją bei keleivį. Taigi vairuotojas, veždamas žmones gale, privalo įsitikinti, kad jie yra prisisegę saugos diržus, kadangi jis rūpinasi ne tik jų saugumu, bet ir savo.

Kategorijos: 
Paslaugos: