You are here

Lietuvos 100-čio proga lietuviai rekordiškai apvažiavo aplink Lietuvą automobiliu

Ar kada nors bandėte įsivaizduoti, per kiek laiko automobiliu galima apvažiuoti Lietuvą keliais, esančiais arčiausiai sienos su kitomis valstybėmis?

Į šį klausimą gana nesunkiai galėtų atsakyti trys vyrukai: alytiškiai Vytis Šliažas ir Justinas Staugaitis bei vilnietis Rokas Vežikauskas, kurie jau yra važiavę aplink mūsų šalį ir siekę štai taip skambančio rekordo: „Greičiausiai automobiliu apvažiavę aplink Lietuvą”.

Idėja

Justinas ir Rokas tai darė po kartą, o Vytis – net tris kartus. Vasario 16 dieną, 10 valandą jie visi kartu vėl leidosi į šią kelionę ir bandė pagerinti Lietuvos rekordą bei šiuo žygiu paminėjo valstybės atkūrimo šimtmetį. Rekordą pagerinti jiems pavyko, bet apie viską nuo pradžių.

„Idėja yra paprasta – važiuojame aplink Lietuvą ir norime šį rekordo siekimo žygį skirti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio jubiliejui“,- sakė Justinas.

Įdomu tai, kad prieš šimtą metų vienas iš dvidešimties Lietuvos nepriklausomybės Aktą pasirašiusių signatarų buvo Justino giminaitis – senelio antros eilės pusbrolis Justinas Staugaitis (bendravardis ir bendrapavardis).

Šis faktas dar labiau įkvepė vyrus kelionei būtent šią datą. Pirminis starto planas buvo numatytas iš simbolinės vietos – Vilniuje esančių Signatarų namų, kur buvo pasirašytas Nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo Aktas. Tačiau dėl vasario 16-ąją miesto širdyje vyksiančių renginių ir ribojamo eismo, taupant laiką buvo pasirinkta kito starto vieta – Senasis arsenalas (Arsenalo g. 3).

Ketvirtas kartas

Iš viso maršrutą sudarė daugiau nei tūkstantis kilometrų, kuriuos jie įveikė su keturiais ratais varomu, standartiniu „VW Passat“ automobiliu, kuriuo Vytis ir Rokas jau pora metų sėkmingai dalyvauja įvairiose automobilių sporto varžybose.

„Tikime, kad pagerinsime rezultatą. Turime puikiai susidėlioję maršrutą, tai darome ne pirmą kartą ir esame tam gerai pasiruošę. Turime keletą idėjų kaip greičiau bei operatyviau užfiksuoti laiką įvairiuose taškuose“,- prieš kelionę sakė Vytis.

Jam ši idėja – apvažiuoti aplink Lietuvą - kilo dar 2013 metais. Lapkričio mėnesį Vytis su Gintautu Mocku pirmą kartą užfiksavo tokį įvykį ir jo įvykdymo rezultatą. Tuomet laikas nebuvo esminis dalykas, svarbu, buvo pirmą kartą tai užregistruoti „Factum“ agentūroje. 1298 km distancijoje ekipažas užtruko 20 val. 19 min. ir įsirašė šį faktą į Lietuvos rekordų įskaitą.

Jų pasiektas rekordas gyvavo beveik metus laiko, kuomet kitas lietuvis 2014 metų spalio mėnesį jį pagerino. Tiesa, pastarasis važiavo kiek trumpesniu maršrutu, ne arčiausiai sienos esančiais keliais, įveikdamas 1195 km distanciją per 16 val. 36 min.

2015 metais vasario 6-7 dienomis Vytis su Justinu Staugaičiu nusprendė vėl leistis į šią kelionę, pagerinti rekordą ir tuo pačiu pasveikinti Lietuvą su artėjančia nepriklausomybės diena – vasario 16-ąja. Startavę nuo Signatarų namų, Vilniuje, jie ten pat ir finišavo. 1310 km distanciją jie įveikė per 16 val. 43 min., tačiau nepagerino 2014-ais metais kito lietuvio užfiksuoto laiko, nepaisant to, kad jis buvo pasiektas daugiau nei 100 km trumpesniame maršrute.

Tačiau Justino ir Vyčio pasiekimas vis tiek buvo patvirtintas agentūroje „Factum“, kaip arčiausiai pasienio esančiais asfaltuotais keliais pasiektas greičiausias apvažiavimo aplink Lietuvą rekordas.

Vyčiui ši mintis nedavė ramybės ir 2016 metais, taigi 1000 km lenktynių savaitgalio metu, Palangoje, jis kartu su R. Vežikausku eilinį kartą pasiryžo pagerinti rekordą. Deja, bet to padaryti vėl nepavyko, nes ties Zarasais jiems teko susidurti su didžiuliais kelių remontais ir prarasti daug brangaus laiko.

2018 metų vasario 16-ą dieną Vyčiui tai jau buvo ketvirtas kartas kuomet jis su draugais bandė greičiausiai apvažiuoti Lietuvą.

Visa distancija driekėsi štai tokiu maršrutu: Vilnius–Nemenčinė–Pabradė–Visaginas–Zarasai–Rokiškis–Biržai–Pasvalys–Joniškis–Naujoji Akmenė–Mažeikiai–Skuodas–Palanga–Klaipėda–Šilutė–Jurbarkas–Šakiai–Kybartai–Druskininkai–Varėna–Šalčininkai–Vilnius.

Būtina fiksuoti tikslias buvimo vietas

Verta paminėti, kad siekiant šio rekordo, neužtenka vien tik nesustojant važiuoti ir viską fiksuoti GPS pagalba. Pagal taisykles ekipažui teko fiksuoti savo tikslias buvimo vietas ir jas pažymėti kelionės knygoje. Tas buvo atliekama maždaug kas pusvalandį-valandą.

Tai gerokai išaugina laiko sąnaudas, kurios yra itin svarbios siekiant rekordo, tiesiogiai susijusio su laiku. Maršrute numatytose vietose ekipažas stojo degalinėse (ypač naktį) ar kitose vietose, kur ten dirbančių žmonių prašė patvirtinimo, jog jie būtent tuo laiku yra būtent toje vietoje. Tai fiksuojantis liudininkas kelionės knygoje turėjo įrašyti savo vardą bei pavardę, vietos adresą bei ekipažo atvykimo laiką. Ir visa tai reikėjo patvirtinti parašu.

„Kuomet anksčiau siekėme rekordo, buvo įdomių nutikimų su buvimo vietos žymėjimu. Yra tekę naktį belstis į vienos gaisrinės duris, nes neveikė durų skambutis, neturėjome šio punkto telefono numerio, o budintys gaisrininkai buvo 2-ame aukšte – beldėmės kelias minutes, kol jie mus išgirdo, o laukiant policijos – pareigūnai į komisariatą pristatė kažkokį vyriškį ir negalėjo tuomet mums skirti laiko, taigi teko ieškoti degalinės ir ten gauti parašą. Bet apskritai visi itin geranoriškai priėmė šią procedūrą, o policijos pareigūnai ir gaisrininkai, iš anksto jiems pranešus, kad mes atvyksime, laukdavo mūsų ir viską atlikdavo labai operatyviai“,- apie taškų fiksavimo ypatumus kalbėjo Vytis.

Visos kelionės metu tokios procedūros pareikalavo nemažai laiko, kurio nebuvo galima kompensuoti stipriau paspaudus akceleratoriaus pedalą. Rekordo siekimas buvo vykdomas griežtai laikantis kelių eismo taisyklių – tai taip pat yra vienas iš šio rekordo fiksavimo reikalavimų.

Aplink Lietuvą per daugiau nei 15 valandų

Vasario 16 dieną, 10 valandą, startavę Vilniuje ir apvažiavę automobiliu visą Lietuvą, asfaltuotais keliais, mažiausiai nutolusiais nuo sienų su kitomis valstybėmis, Vytis, Justinas ir Rokas vasario 17 dienos naktį, 1 valandą 22 minutės, finišavo Vilniuje.

Taigi suskaičiavus valandas ir minutes – kelionėje jie užtruko 15 val. 22 min. Ar tai rekordas? Ar jie gali save vadinti greičiausiai automobiliu apvažiavusiais aplink Lietuvą? Neoficialiai – taip. Oficialu bus tuomet, kai visa tai patvirtins lietuviškus rekordus fiksuojanti agentūra „Factum“, kas turėtų įvykti po maždaug dviejų savaičių.

Dabar šis rekordas oficialiai kol kas vis dar priklauso anksčiau minėtam kauniečiui Deividui Grabauskui, kuris 2014 metų spalio 18-19 dienomis Lietuvą automobiliu apvažiavo per 16 val. 36 min.

Iš viso kelionėje aplink Lietuvą jie nuvažiavo 1159 kilometrus, o atsižymėti įvairiose Lietuvos vietose stojo net 25 kartus. Dažniausiai sustojimai buvo vykdomi degalinėse, kurios buvo sutinkamos pakeliui įvairiuose miestuose ar miesteliuose. Stojo jie dar ir parduotuvėje bei užkandinėje. Sustojimai buvo daromi maždaug kas pusvalandį-valandą.

Ankstesniais šio rekordo siekimo kartais jie tikslias buvimo vietas dažniausiai fiksuodavo gaisrinėse arba policijos padaliniuose, kurie dažniausiai būdavo kažkiek nutolę nuo pagrindinio maršruto. Todėl tekdavo ne tik papildomai gaišti laiką, ieškant šių vietų, bet ir važiuoti papildomus kilometrus, išsukant iš numatyto kelio ir po to, gavus parašą, vėl grįžtant atgal į jį.

 

„Naujai sugalvotas planas pasiteisino su kaupu, nes kiekvienas atsižymėjimas šįkart leido sutaupyti 7-9 minutes, būtent tai ir atsispindi galutiniame rezultate, kurį žinoma, tikrai įmanoma dar pagerinti. Beje, vieno parašo gavimui reikėdavo apie 3-5 minučių“,- sakė Vytis Šliažas.

Bene visuose vietose viskas vyko sklandžiai, žmonės be problemų sutiko patvirtinti keliautojų buvimo vietą.

„Buvo žmonių, kurie klausė, ar galima toliau važiuoti kartu. Smagu, kad visi linkėjo gero kelio bei palaikė idėją. Tiesa, buvo pora vietų, kur žmonės nenorėjo pasirašyti, tačiau greitai pavyko šalia rasti kitus punktus.

Tuo tarpu Nemenčinėje esančioje degalinėje gavome spalvotų balionų su užrašu „Aš tikrai myliu Lietuvą“, o Druskininkuose, iš anksto paskambinus į degalinę ir užsisakius maisto, jos operatoriai sutiko pagaminti mums dešrainius, taigi čia atvykus nereikėjo laukti nei eilėje, nei kol maistas bus pagamintas. Tuo pačiu dar ir parašą čia gavome“,- džiaugėsi Vytis.

Net du signatarų giminaičiai

Dar įdomu ir tai, kad prasidedant šiam žygiui aplink Lietuvą paaiškėjo ir dar vienas su signatarais susijęs faktas. Justinas Staugaitis jau seniai žinojo, kad yra vieno iš Lietuvos Nepriklausomybės akto signataro giminaitis.

Pasirodo Vytis Šliažas taip pat yra vieno iš signatarų giminaitis. Peržvelgus giminės medį tapo aišku, kad Vyčio mamos močiutės pusseserė buvo Jono Vailokaičio mama.

Kelyje

Kelyje nenutiko jokių nesklandumų, eismo sąlygos buvo geros, keliai nuvalyti. Tiesa, naktį pradėjo kiek pustyti, tačiau tai nekėlė jokių problemų. Vienas neplanuotas ekipažo sustojimas buvo Kybartuose, kur reikėjo praleisti geležinkelio pervažoje, kelią kertantį traukinį. Čia buvo prarastos apie 5 minutės.

Dar apie 7 minutes ekipažas prarado Klaipėdoje, kuomet pildė degalų atsargas. Kelionėje keturiais ratais varomas, 3,2 litro V6 benzininį variklį su 250 AG turintis „VW Passat 4Motion B6“ vidutiniškai šimtui kilometrų kelio naudojo 8,3 litro degalų.

Vidutinis visos kelionės greitis buvo 72 km/h. Ekipažas važiavo griežtai laikydamasis kelių eismo taisyklių, o jų buvimo vietą ir greitį buvo galima stebėti viešai internete.

Be to, kelionės metu Justino Staugaičio Facebook paskyroje vyko nuolatinis bendravimas su sekėjais. Ekipažas kas šimtą kilometrų įkeldavo kokią nors nuotrauką ar video iš kelionės.

Vidurnaktį, vis dar būdami kelyje, Justinas, Rokas ir Vytis patriotiškai sugiedojo Lietuvos valstybės himną, o kuomet dar buvo netoli Druskininkų – giedojo ir Alytaus miesto himną.

Netradiciškai paminėję atkurtos Lietuvos valstybės šimtmetį, šie trys lietuviai dar nesako, jog tai buvo paskutinis kartas, kuomet jie išsiruošė į kelionę aplink šalį. „Kokių rekordų sieksime ateityje ar bandysime pagerinti šį, kol kas nėra visiškai aišku, bet ties tuo tikrai nesustosime. Dabar esame euforijoje, mintyse vis dar važiuojame aplink Lietuvą“,- sakė Justinas Staugaitis.

Kategorijos: 
Automobiliai: