You are here

Automobilių pridavimas utilizavimui padės sutaupyti iki 1000 eurų

  • Automobilių utilizavimas
    Automobilių utilizavimas

Vairuotojams, kurie vietoje seno modelio, taršių transporto priemonių, pasirinks naujesnius bei ekologiškesnius automobilius, valstybė suteikia galimybę gauti net iki 1 000 eurų kompensaciją, skirtą naujos transporto priemonės įsigijimui. Toks įstatymas skatina gyventi ekologiškiau, o žmonėms – sutaupyti.

Statistika atskleidžia, kad Lietuvos Respublikos automobilių parkas yra vienas seniausių visoje Europos Sąjungoje, tad natūralu, kad valdžia reaguodama į labai didelį transporto priemonių amžių – siūlo pagalbą šalies gyventojams. Kadangi vidutinis transporto priemonių amžius siekia 15 metų ir daugiau metų – stengiamasi paskatinti šalies gyventojus rinktis naujesnes transporto priemones. Automobilių supirkimas Vilniuje bei kituose miestuose labai palengvino šio įstatymo įsigalėjimą, kadangi supirkėjai padeda sutvarkyti reikalingus dokumentus ir pasirūpina, kad pardavėjas gautų kompensaciją.

Lietuviai – tik teršia, tačiau nesaugo?

Vienas pagrindinių Aplinkos ministerijos teiginių, susijusių su šia kompensacija yra tai, jog lietuviai noriai vairuoja transporto priemones, tačiau nepritaria taršos ar kitiems mokesčiams už automobilius (tiesa, šiuo metu priimtas ir 2020-ais metais liepos 1 dieną įsigaliosiantis įstatymas, transporto priemonių perregistravimo orientuotas į tai, jog papildytas šalies biudžetas leis skirti didesnį finansavimą ekologiniams dalykams).

Valdantieji tikisi, kad iki 1000 eurų kompensacija paskatins žmones atsisakyti senesnių automobilių, važinėti naujesniais bei ekologiškesniais ir taip automatiškai mokėti gerokai mažesnį arba visai nemokėti taršos mokesčio.

Įstatymo niuansai

2019-ais metais priimtas įstatymas apibrėžia, kad vairuotojai turi utilizuoti seną transporto priemonę bei gauti visa tai liudijančius dokumentus. Visas šis procesas leidžia jiems po to gauti iki 1000 eurų kompensaciją kitam automobiliui įsigyti (suma priklauso, nuo perkamo automobilio amžiaus ir kitų dalykų). Subsidija teikiama tik tokiu atveju, jeigu naujai perkamas automobilis yra pagamintas ne seniau kaip 2009 metais.

Statistika rodo, kad 1 000 eurų vidutiniškai yra ketvirtadalis dažniausiai lietuvių mokamos sumos už transporto priemonę. Kitais atvejais ji gali siekti net iki 50 procentų pasirinktos automobilio vertės, tad ši subsidija tikrai turėtų sudominti lietuvius. Aplinkos Ministerija tam yra numačiusi net 30 mln. eurų. Sumą.

Kur dėti seną automobilį?

Susidomėjusiams dažniausiai kylantis klausimas yra, kur dėti seną transporto priemonę. Vieni tiesiog stengiasi parduoti automobilį patys, tačiau jeigu automobilis yra itin senas ir turi daug techninių problemų bei kitų trūkumų, tuomet prieš parduodant, gali tekti automobilį paremontuoti. Tačiau nenorintys gaišti laiko pardavinėdami savo automobilį, gali pasinaudoti puikia alternatyva, kuria naudojasi nemaža dalis lietuvių, tai yra automobilių supirkimas.

Supirkėjai, reaguodami į naujus, su automobiliais susijusiais mokesčiais ir tuo pačiu į subsidijos galimybes, stengiasi prisitaikyti prie visuomenės poreikių ir siūlo pagalbą tvarkant dokumentus dėl kompensacijos. Pardavėjas parduoda automobilį utilizavimui ir gauna kompensaciją, o jo autombilį nupirkusi įmonė – tinkamai pasirūpina jau nebereikalinga mašina bei sugeba uždirbti.

Transporto priemonės perregistravimas – dėl to paties, bet kitaip

Nors taršos mokesčio įstatymo rengino pradžioje buvo akcentuojama, kad  surinkti pinigai bus skirti taršos mažinimui, tačiau galiausiai 2020 metų liepos 1 dieną įsigaliosiantis automobilių mokestis iš tikrųjų vadinsis automobilių perregistravimo mokesčiu, kurio tikslas bus pildyti šalies biudžetą.

Taip pat buvo  baimintasi, kad dėl šio mokesčio gali sulėtėti senų automobilių supirkimas bei automobilių parko atsinaujinimas, kadangi žmonės gali nuspręsti naudoti savo transporto priemones iki tol, kol jos visiškai bus nefukncionalios. Tačiau įvertinus augančią ekonomiką bei paprastą ir patogią galimybę gauti subsidiją, tikimasi, kad mokestis ir kompensacija padės išlaikyti lygybę ir tuo pačiu paskatins lietuvius gyventi ekologiškiau ir atsakingiau.

Kategorijos: