You are here

Padangos

Automobilis į kelią remiasi tik keturiais guminiais delno dydžio lopinėliais, tačiau būtent jie yra viena svarbiausių automobiliui judėti leidžiančių dalių.

Taip - tai yra padangos, kurios ne tik garantuoja automobiliui judėjimo laisvę, sukibimą su keliu, bet ir lemia saugumą, leidžia važiuoti įvairiomis kelio bei oro sąlygomis.

Nesvarbu, ar jūs vairuojate sunkvežimį, lengvąjį automobilį ar mikroautobusą, jūs turite žinoti, kokia avalynė tinka jūsų transporto priemonei. Tai vienas iš svarbiausių dalykų, apie kurį turi žinoti automobilių savininkai.

Automobilio padangos išlaiko automobilio svorį, važiuojant keliu padeda sugerti kelio nelygumus, sąveikauja su kelio danga įvažiuojant į posūkius, stabdant ar lekiant beprotišku greičiu.

Kaip išsirinkti padangas savo automobiliui?

Padangų dydžiai

Daugumai paprastų žmonių nustatyti savo automobilio padangų dydį gali būti sunkus uždavinys. Jeigu ne daug draugaujame su automobilio sudedamosiomis dalimis, tai apie padangas irgi nesukame galvos. Nusipirkus naują ar naudotą automobilį, jis jau būna apautas keturiais guminiais batais. Jeigu naudoto automobilio padangų protektorius geras, sėdi ir važiuoji. Galvos skausmas apie padangų išmatavimus prasideda tik tada, kai jos sudyla arba kuomet vasaros sezoną keičia žiema ir atvirkščiai.

Tokiais atvejais smagu žinoti, ką reiškia tie ant padangų išspausti skaičiai. Aišku, turint patikimą mechaniką - galima pasikliauti juo. Taip pat ir padangų pardavėjai yra pasiryžę jums padėti išsirinkti teisingas padangas. Bet argi ne smagu, ir patiems išmanyti šiek tiek daugiau?

Aha. 185/60 R16. Ką tai galėtų reikšti? Pirmiausia pradėkime nuo raidės R, kuri reiškia, kad automobilis apautas radialinėmis padangomis. Skaičių derinys 185 reiškia padangos plotį, matuojamą milimetrais, o skaičius 60 - santykis tarp padangos aukščio ir pločio. 16 - nurodo, kad padangos yra 16 colių skersmens arba liaudiškai tariant šešiolikinės.

Reikia suprasti, kad padangų dydžiai nėra labai griežtai apibrėžti. Todėl jeigu padangos plotis yra 225, galima rinktis ir siauresnę padangą, pavyzdžiui - 215. Faktas, tas kad jeigu ant automobilio sumontuotos šešiolikinės padangos, tai 15 colių skersmens padangos jau netiks. Tokiu atveju tektų ieškoti atitinkamo skersmens ratlankių.

Įdėmiau panagrinėjus ant automobilio kėbulo esančius įvairius lipdukus, turėtumėte rasti ir informaciją apie jūsų automobiliui tinkamas ar rekomenduojamas padangas. Ši informacija gali būti pateikta skirtingose automobilio vietose: ant statramsčių, po variklio dangčiu ar ant kuro bako dangtelio. Ta pati informacija puikuosis ir serviso knygelėje.

Taip pat daugelis padangų pardavėjų turi duomenų bazes su kiekvienam automobiliui tinkamais ratais bei padangomis. Internete taip pat pilna įvairių skaičiuoklių, kurios leidžia gauti informaciją apie jūsų automobiliui tinkamą padangų dydį.

Pasirinkus netinkamą padangų dydį gali padidėti kuro sąnaudos, gali būti klaidingai rodomas automobilio greitis.

Siaura ar plati padanga? Šį kriterijų lemia kaina, jūsų automobilis, sezoniškumas bei jūsų poreikiai.

Natūralu, kad siauros automobilio padangos (angl. car tires) yra pigesnės, taip pat jos užtikrina geresnį pravažumą žiemą, be to, taupo ir kuro sąnaudas.

Plačios padangos kainuoja brangiau, tačiau jos užtikrina stabilumą, esant sausai kelio dangai. Automobilis apautas plačiomis padangomis atrodo geriau.

Oro sąlygos ir padangų tipai

Žiema ar vasara? Metų sezonas renkantis padangas taip pat reikalingas. Vasarą automobilį būtina apauti vasarinėmis padangomis, o atėjus žiemos sezonui - privaloma važinėti tik žiemai skirtomis padangomis. Tie, kurie nenori keisti padangų - gali rinktis universalų automobilio apavą ir važinėti su juo ištisus metus. Bet dažniausiai tas, kas tinka viskam, netinka niekam. Rekomenduojama atitinkamu metų laiku, važinėti su atitinkama guma.

Žieminės padangos

Žieminės padangos puikiai susitvarkys su žiemiškais keliais, o vasarinės - puikiai tarnaus šiltuoju metu laiku. Universalios padangos galbūt labiausiai tiks tiems, kurie važiuoja ne daug. Galvojant apie žiemines padangas, reikia įvertinti, ar daugiau važinėsite mieste ar užmistyje.

Miestui tiks kietesnės sudėties žieminis apavas, kuris puikiai tarnauja nuvalytuose keliuose, o užmiesčiui geriau rinktis minkštos sudėties (Skandinaviško tipo) padangas, kurios gerai jaučiasi snieguotuose vietovėse. Beje, minkštų padangų tarnavimo laikas yra trumpesnis, jos dyla greičiau.

Žieminės padangos dar gali būti ir dygliuotos. Specialūs padangose esantys dygliai užtikrina gerą sukibimą ant sniego ir ledo dangos. Šias padangas geriausia rinktis tiems, kurie didžiąją dalį žiemos važinėja apsnigtais ir apledėjusiais keliais. Taip pat reikia atminti, kad dygliuotos padangos kelia triukšmą - jų skleidžiamą garsą girdi ne tik vairuotojas, bet ir aplinkiniai. Beje, šių padangų stabdymo kelias ant sauso ar šlapio asfalto yra ilgesnis, taip pat esant tokioms eismo sąlygoms, jos gali sukelti ir nestabilumą.

Reikia nepamiršti, kad dygliuotas padangas leidžiama eksploatuoti nuo lapkričio 1 dienos iki balandžio 10 d. Taip pat nepamirškite, kad su tokiomis padangomis neišvyksite į artimiausiai Lietuvos esančias užsienio šalis. Tiek Latvijoje, tiek Lenkijoje jos yra draudžiamos.

Vasarinės padangos

Vasarinėmis padangomis važinėti žiemos sezono metu yra griežtai draudžiama, tačiau vasarą važinėti paprastomis žieminėmis padangomis uždrausta nėra. Bet atminkite, kad jeigu oro ir eismo sąlygos nuo balandžio 10 dienos leidžia saugiai vykti automobiliu, sumontuokite ant jo vasarines padangas. Žieminės padangos šiltuoju metų laiku neatlieka pilnai savo darbo, greičiau dyla bei neužtikrina šimtaprocentinio sukibimo su keliu.

Tuo tarpu vasarinės padangos leidžia judėti keliu didesniais greičiais, garantuoja gerą sukibimą, dyla tiek, kiek važiuosite.

Greičio indeksas

Kitas svarbus kriterijus kalbant apie padangas yra greičio indeksas, kuris informuoja, kokiu greičiu galite važiuoti automobiliu su ant jo sumontuotomis padangomis.

Jeigu mėgstate didelius greičius, taip pat gana dažnai lakstote užsienio šalių Autobanais, rinkitės tas padangas, kurių greičio indeksas yra aukštesnis. Tokios padangos nebijo aukštų temperatūrų, neperkaista ir išlaiko savo gerąsias savybes.

Greičio indeksas ant padangų yra žymimas didžiosiomis raidėmis. Žymėjimas prasideda A raide ir baigiasi Y. A raidė atitinkam žemiausią greičio indeksą, o W, Y indeksai yra didesni už Z.

Taip pat skaitykite: Ką reiškia informacija ant padangų?

Pavyzdžiui, raidė L atitinka 120 km/h greitį, kas reiškia, kad tai yra maksimalus greitis leidžiantis saugiai važiuoti automobiliu, apautu tokiomis padangomis. Važiuoti greičiau nėra rekomenduojama.

Naujos, restauruotos ar naudotos?

Padangos, padangaTaigi jau žinote savo automobiliui tinkančių padangų dydį ir kitus parametrus, sezonas taip pat pasirinktas. Pinigų suma, skirta automobilio apavui taip pat apsvarstyta. Belieka - pirkti. Bet STOP. Rinktis naujas, naudotas, o gal restauruotas padangas? Ar pigiai mokėti už naujas, ar tą pačią sumą išleisti už gero gamintojo naudotas padangas?

Tikriausiai nebus prieštaraujančių, kad geriausia yra rinktis naujas padangas, kurios garantuos kokybę ir ilgesnį tarnavimo laiką.

Restauruotų padangų nerekomenduoja, nors yra nemaža dalis žmonių, kurie jas renkasi, eksploatuoja ir giria. Restauruotos padangos visais aspektais yra prastesnės už naujas, taip pat neaišku, ar šios padangos atlaikys tiek, kiek tikitės. Jeigu norite naujo ir pigaus pirkinio bei važinėjate labai ne daug, tuomet toks pasirinkimas pateisinamas.

Svarstant naudotų padangų alternatyvą, reikėtų rinktis itin mažai nusidėvėjusias padangas. Paprastai, kad ir daug bet tvarkingai važinėjant, mažai naudota, patikimo gamintojo padanga puikiai tarnauja tris sezonus. Aišku, tokios naudotos padangos kainuoja tiek pat, kiek žemesnės klasės naujos padangos.

Visiškai nerekomenduojama rinktis 4-5 mm ar mažesnį protektorių turinčias naudotas padangas, tuomet jau geriau rinktis tiek pat kainuojančias restauruotas.

Taip pat renkantis naudotas padangas reikia atkreipti į jų gumos būklę, ar nėra sutrūkinėjimų, protektoriaus pažeidimų. Labai svarbi ir jų pagaminimo data. Nesirinkite senesnių nei 5 metų padangų. Geriausia, kad naudota padanga būtų iki trejų metų senumo.

Susijusios įmonės: Padangos

Adresas: 
Sudervės kelias 3 Šeškinė, LT-07171, Vilnius, Lietuva
Telefonas: 
+370 5 2685566
el. paštas: 
Beriva
Įmonės kodas: 
125274533
PVM kodas: 
LT252745314
Adresas: 
J. Basanavičiaus g. 69B, LT-36209 Panevėžys
Telefonas: 
+370 45 596622
Faksas: 
+370 45 508484
el. paštas: 
Egzotika
Įmonės kodas: 
168409136
PVM kodas: 
LT684091314
Adresas: 
Ežero g. 3, LT-77142 Šiauliai
Telefonas: 
+3706 6440 301
el. paštas: 
Jala padangos
Įmonės kodas: 
304447293
PVM kodas: 
LT100012931611
Adresas: 
Savanorių pr. 151A, LT-03150 Vilnius
el. paštas: 
Melga
Įmonės kodas: 
123021015
PVM kodas: 
LT230210113
Adresas: 
Justiniškių g. 126, LT-06142 Vilnius
Telefonas: 
+370 5 2388226
Faksas: 
+370 5 2388224
el. paštas: 
Motorida, UAB
Įmonės kodas: 
110665095
PVM kodas: 
LT106650917
Adresas: 
V. A. Graičiūno g. 1, LT-02241 Vilnius
Telefonas: 
+370 5 2649521
Faksas: 
+370 5 2603037
el. paštas: 
Tyre Intertrade, UAB
Įmonės kodas: 
302284666
PVM kodas: 
LT10004448610