You are here

Moskvich – kadaise transporto priemonė, šiandien laisvalaikio praleidimo būdas

Jau daugiau kaip dvidešimt metų Lietuvos gatvėmis rieda vadinami vakarietiški automobiliai. Tačiau tie, kam šiandien daugiau kaip 40, puikiai prisimena sovietinius automobilius, kuriuose jie užaugo, su kuriais važiavo į pirmąjį pasimatymą. Gūdžiais sovietinės okupacijos metais gatvėse tebuvo kelių markių, tikrai saugumu bei komfortu nepasižyminčių, automobilių. Šiandien Lietuvoje yra ne vienas senovinių automobilių kolekcionierius, kai kurie jų susibūrę į klubus. Kažkam patinka Amerikoje pagaminti automobiliai, kažkam - Vakarų Europoje, o štai „Moskvich klubas“ domisi senais, sovietinių laikų vidutinės klasės automobiliais. Metai bėga, ir jei mes norime turėti ateitį, tiesiog privalome prisiminti praeitį. Taip, tai nėra patogūs ar prabangūs automobiliai, bet juk mūsų tėvai jais važinėjo ir šiandien tikrai malonu pravažiuoti per miestą tvarkingu senutėliu Moskvich automobiliu.

Šiais laikais tikriausiai mažai kas žino, kad šios markės automobilius gaminusi gamykla savo veiklą pradėjo dar prieš antrąjį pasaulinį karą, 1930 m. lapkričio mėnesį. Gamyklos statybose dalyvavo Ford koncernas, todėl tais pačiais metais nuo Maskvos automobilių gamyklos konvejerio pirmieji nuriedėjo Ford Air Ford AA modelių automobiliai. Pirmuosius tris gamyklos veikimo metus buvo gaminami tiek Ford lengvieji, tiek tos pačios markės krovininiai automobiliai. Tada Kremliuje buvo priimtas sprendimas gamyklos valdymą perduoti Gorkio automobilių gamyklai ir čia buvo pradėti gaminti GAZ markės automobiliai. Tik 1939 m. gamyklai suteikiamas savarankikas statusas ir jau po metų pradedamas gaminti Moskvich KIM automobilis. Pirmojo pasaulinio karo metu gamykla buvo perorientuota į karinės technikos gamybą. Pasibaigus karui, sovietų sąjungos vadovybė priėmė sprendimą gražinti gamyklai lengvųjų automobilių gamyklos statusą ir po dviejų metų čia buvo pagamintas pirmasis mažalitražis lengvasis automobilis Moskvic 400 kuris buvo gaminamas Opel Kadet automobilio pagrindu. Deja, šiandien pirmąjį Moskvich tikrai nepaprasta išvysti, tačiau Moskvich klubo nariai yra surinkę plačią šios markės automobilių kolekciją. Kaip ir kiekvienais metais, paskutinį gegužės savaitgalį Lietuvos Moskvich klubas rinkosi atidaryti šiltojo sezono, susitikti su kolegomis, pabendrauti ir smagiai praleisti laiką bei parodyti jaunimui, kas tai yra Moskvich automobilis.

Šiais metais į lietuvių organizuotą renginį atvažiavo ir kolegos iš Latvijos Moskvich klubo. Renginio vietos pasirinkimą lėmė Marijampolės miesto savivaldybės geranoriškas kvietimas sudalyvauti miesto šventėje. Šventėje Moskvich buvo neviena išskirtinė transporto priemonė, čia dalyvavo ir gerokai senesnių, nemotorinių Lietuviškų transporto priemonių „Vežimų klubas“. Senos sovietinės technikos gerbėjai apžiūrėję miestą, dalyvavo mugėje, pasirodė patys ir pažiūrėjo į kitus. Čia visus šventės dalyvius pavaišino Lietuvos Respublikos kariuomenė kareiviška koše.

„Po šventės Moskvich kolona patraukė į Vilkaviškio krašto muziejų – dvarą. Apžiūrėję nuostabią vietą ir nusifotografavę iš bokšto, patraukėme į Basanavičiaus gimtinę, kur turėjome progą ne tik apžiūrėti muziejų, bet ir pamatyti kaip suvalkiečiai gamina tradicinius patiekalus. Vėliau patraukėme į kaimyninę Lenkiją, kur aplankėme trijų valstybių sankirtos vietą. Pakeliavę ir aplankę visus numatytus objektus, atvykome į poilsiavietę prie Vištyčio ežero. Ten laukė linksma vakarinė dalis – vietoje verdama sriuba, maudynės, važiavimas „atvirkščiais“ dviračiais ir kitos atrakcijos. Mūsų kolegos iš Latvijos suorganizavo loteriją, kurioje visi laimėjo Moskvich automobiliams naudingų daiktų. Moskvich - tai nėra tiesiog senas automobilis - tai gyvenimo būdas, laisvalaikio praleidimas ir gerų emocijų ateities darbams pasisėmimas“, - pasakojo „Moskvyčininkų“ renginio organizatorius Gintaras Maksimavičius.

Klubo nariai nusiteikę kuo daugiau jaunimo supažindinti su kadaise gatvėmis riedėjusiomis, o šiandien tik kolekcionierių vertinamomis transporto priemonėmis. Visi kam įdomi gūdžiais sovietiniais laikais pagaminta, tuo metu kaip ganėtinai prabangus automobilis vertinta, technika vadinama Moskvich, klubo veiklą gali sekti socialiniame tinkle https://www.facebook.com/maskoliai/?fref=ts

Na o artimiausiu laiku gyvai pačiupinėti vieną kitą Moskvich automobilį bus galima birželio 17 – 18 dienomis „Žemaitijos ralis 2016“ renginio metu Kelmės miesto centre.

Autorius A. Kazlauskas / N40 vyrų autoklubas

Kategorijos: 
Automobiliai: